Vajnorský širáček

V sobotu 6.11. a v nedeľu 7.11.2021 organizuje občianske združenie Podobenka z Vajnor s podporou mestskej časti Bratislava-Vajnory v Dome kultúry Vajnory už 6. ročník prehliadky amatérskych folklórnych súborov a ochotníckych divadiel VAJNORSKÝ ŠIRÁČEK. Dvojdňový program je venovaný prvkom zapísaných do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska: Fujara - hudobný nástroj a jeho hudba (2010), Terchovská muzika (2011), Gajdy a gajdošská kultúra na Slovensku (2013), Tradičné bábkarstvo na Slovensku (2013) a Vajnorský ornament (2016).

Súčasťou podujatia bude tiež výstava výtvarných prác Zuzany Tajek Piešovej a rezbárska tvorba Štefana Zemana a v nedeľu premietanie historických dokumentov o Vajnoroch.
Návštevníci si budú môcť obdivovať maľovanie Vajnorského ornamentu, zakúpiť publikácie vydané mestskou časťou, ručne maľovanú vajnorskú a iné výrobky z dielne vajnorských ľudových umelcov.

V sobotu 6.11.2021 budú účinkovať DFS Lastovička z Ivanky pri Dunaji a DFS Podobenka z Vajnor, gajdoš a výrobca gájd Juraj Dufek z Bojníc, fujarista a multiinštrumentalista Igor Hraško z Vajnor, Terchovská muzika Sokolie zo Skalice a FS Burinka z Bratislavy a bude prezentovaný nový filmový dokument o Vajnorskom ornamente.

V nedeľu 7.11.2021 sa predstavia divadlá pre deti z Bratislavy Divadlo Rozprávkovo, Divadlo Jaja a Bábkové divadlo Už a pre dospelých Divadlo Pod schodami z Bratislavy, Divadlo PaTália z Tomášova a Biele divadlo.

Celým festivalom nás bude sprevádzať Igor Hraško a Michal Zeman a Monika Martinčičová s bábkami vo vajnorskom kroji VAJNORSKÝM ŠIRÁČKOM a kamarátkou PODOBENKOU. Časový sled programu včas zverejníme.

Zmena programu vyhradená!

 

Priestor: 
Dom kultúry Vajnory
Pre koho je podujatie určené: 
Pre všetkých